Z WIZYTĄ W MUZEUM DZIECI WRZESIŃSKICH I ADAMA MICKIEWICZA

Stulecie odzyskania niepodległości to doskonała okazja, aby odwiedzić ważne dla Polaków miejsca. Takim miejscem jest bezsprzecznie Września. To wielkopolskie miasto, w którym uczniowie sprzeciwili się nauce religii w języku niemieckim. Był rok 1901, kiedy młodzieży polskiej, w ramach kolejnych aktów germanizacyjnych, nakazano modlić się po niemiecku. Opór polskich dzieci był tak duży i tak długotrwały (mimo ogromnych represji), że zamierzenia germanizatorów nie powiodły się. Uczniowie klasy 6a oraz 8 mieli okazję poczuć atmosferę tamtych wydarzeń w Muzeum Dzieci Wrzesińskich. Dawna, autentyczna sala lekcyjna oddaje  klimat czasów, a Marsz żałobny Chopina, który zagrał na klawesynie Filip przeniósł wszystkich do roku 1901. Pobyt w muzeum na pewno na długo zapadnie  uczniom w pamięć. Poza tym przejście pod pomnik Dzieci Wrzesińskich oraz pomnik Marii Konopnickiej, którą strajk zainspirował do napisania Roty, były doskonałym powtórzeniem lekcji historii. Z kolei pobyt w muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie oczarował wszystkich. Pałac, w którym bywali Mickiewicz, Sienkiewicz i wielu innych sławnych Polaków, zachował wiele pamiątek po tych wielkich obywatelach. Pobyt w Wielkopolsce przygotował uczniów klasy 6a oraz 8 na uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.